Prečo kovanie na oknách a dverách hrdzavie ?
Pokiaľ sa aj napriek ochrane povrchu v jednotlivých prípadoch po krátkej dobe objaví na prvkoch kovania korózia, jej príčiny sú spravidla nasledovné:
A. Vlastným pôvodcom korózie je atmosferický kyslík. Korózia sa objaví prakticky iba vtedy, keď relatívna vlhkosť vzduchu dosiahne kritickej hodnoty cca 60 až 70 %.
B. Ďalšou príčinou korózie môže byť kondenzácia vody na kovových častiach - tá je podmienená pod rosný bod pri silných teplotných výkyvoch.
C. Napádanie koróziou sa ešte zhoršuje znečistením vzduchu plynmi / priemyselná atmosféra, výfukové plyny/ ako je napr. osid siričitý (SO2) a oxid dusíku (NO2) a ich zlúčeniny za prítomnosti vlhkosti - kyselina siričitá (H2SO3), kyselina sírová (H2SO4), kyselina dusičná (HNO3). Toto znečistenie vzduchu pôsobí aj v suchom stave korozívne.
D. V súvislosti s bodom C sa musí zohľadniť otázka umiestnenia dotyčného objektu, napr. oblasti s hustou dopravnou infraštruktúrou, priemyselné zóny, čističky ale aj morský vzduch, vzduch s obsahom chlóru a intenzívny chov zvierat.
E. Ale aj neškodlivé látky ako napr. papier, lepenka a rôzne druhy dreva používaného pri výrobe okien obsahujú čiastočné agresívne zložky (kyseliny, zásady, chloridy), ktoré môžu pri kontakte s kovaním poškodiť povrchovú úpravu a vyvolať koróziu.
F. Ďalšou príčinou korózie je sádrová omietka, cement a iné stavebné materiály, ako je napríklad silikón napustený kyselinou octovou, ktorý sa pri výrobe okien používa často.
G. Častým a nedostatočne zohľadňovaným zdrojom poškodenia sú čistiace prostriedky, ktoré poškodzujú povrstvenie chemicky ( čistiace prostriedky na octovej báze, kyslé čistiace prostriedky s kyselinou citrónovu, odstraňovače cementových povlakov s kyselinou fosforečnou, silné zásadité čistiace prostriedky) alebo mechanickým oderom ( oceľová vlna) zrýchlia tak napádanie koróziou.
Opatrenia k zachovaniu ochrany povrchov
A. Kovanie, prípadne priestory medzi profilom a rámom, sa musia predovšetkým počas výstavby objektu - dostatočne vetrať, aby sa zabránilo priamemu vplyvu vlhka a kondenzačnej vody.
B. Kovanie chráňte pred nánosmi nečistôt a znečistením stavebnými materiálmi ( stavebný prach, sádrová omietka, cement, atď.) tzv. okná odpovedajúcim spôsobom okná zakryte.
C. Agresívne výpary môžu v spojení i s malým množstvom kondenzovanej vody viesť k rýchlej korózii prvkov kovaní.
D. U rámov a krídel z dreva s vysokým podielom kyseliny trieslovej sa musí vhodnou úpravou povrchu zaistiť, aby sa tieto látky z dreva neodparovali.
E. Nepoužívajte tesnenia napustené kyselinou octovou alebo kyselinami s vyššie uvedenými látkami.
F. Kovanie čistite alebo leštite iba jemnými, zriedeným pH neutrálnymi čistiacimi prostriedkami.
G. Kovanie sa nesmie poškodiť náradím s hranami alebo ostrými časťami.